Atüüpiline värvieelistus ASD lastel

Lugesin hiljuti ühte uurimistööd teemal: "Atüüpiline värvieelistus autismi spektrihäiretega lastel" ning see pani mind mõtlema, millised on minu laste värvieelistused...

Üldiselt on väga vähe põhjalikult uuritud autismi spektrihäirega (ASD) lastel värvide eelistusi.

Ameerika teadlased on aga teinud ühe huvitava uurimustöö, kus uuriti kliinilistes tingimustes 4–17 aastaste poiste eelistusi kuue värvi osas (punane, roosa, kollane, pruun, roheline, ja sinine). Olsales kaks rühma, millest ühed olid autismi spektrihäiretega poisid (ASD) ja teised vanusepiiriliselt tüüpiliselt arenevad poisid (NT). Kugi uuringus kasutatud värvikategooriad olid piiratud, ning nende tulemuste põhjal on raske teha mingit kindlat lõpplikku järeldust, siis jõuti sellegipoolest järeldusele, et ASD poisid teadlikult vältisid kollast ja ning eelistasid selle asemel rohelist ja pruuni.

Uuringute tulemusel jõuti järeldusele, et see valik näib olevat põhjustatud ASD-le omastest hüpertundlikkusest, mille tagajärjel tajuvad ASD lapsed sensoorse ülekoormuse korral kollast värvi liiga eredana. Kuna kollase värvuse heleduse väärtus oli testitud värvide hulgas kõrgeim, siis leiti, et vastumeelsus selle värvi eelistuse suhtes võib peegeldada ASD laste ülitundlikkust heledusele. Samuti oli üldine üksmeel selles osas, et kollane on kõige väsitavam värv.

Meie silmad on varustatud kolme eri tüüpi koonusrakkudega värvi tajumiseks, L, M ja S, mis vastavad vastavalt punase, rohelise ja sinise valguse tajumisele. Kollase värvi tajumiseks peavad aga nii L kui ka M olema kaasatud, seega kollase värvi tajumine on kõige suurema sensoorse koormusega võrreldes teiste värvidega.

On teada, et ASD lapse meeled on üleüldiselt tundlikumad ning nad tajuvad kõike ümbritsevat tugevamalt. Helid, detailid, lõhnad, objektid – nad tajuvad, kuulevad näevad kõike ümbritsevat detailiderohkemalt, kui nende NT eakaaslased. Sel põhjusel oli kollase värvi tajumine NT lastele vastuvõetav, kuid see võis olla ASD lastele liiga üle koormatud, sest nende tundlikkus sensoorsele stimulatsioonile sel hetkel suureneb.

US National Library of Medicine National Institutes of Health uurimustöö tulemus teemal:“ Atypical Color Preference in Children with Autism Spectrum Disorder“ (Marine Grandgeorge and Nobuo Masataka) on täies mahus leitav ajakirjas Frontiers in Psychology (Frontiers Open Access Publisher and Open Science Platform )

 

Siit edasi jätkaksin veidi nüüd teemal, miliseid värve siis autismi spektrihäiretega laps eelistab?

Üldiselt on värvieelistus kindlasti jälle väga indviduaalne, aga tean et ka minu jaoks on värve, mis panevad mul lausa silmad füüsiliselt valutama. Kuna ere valgus ja visuaalne tundlikkus on enamus autistidel siiski üsna sarnane ning levinud, siis üldine soovitus on selline, et tuleks vältida liiga erksaid intensiivseid värve, mis valgust peegeldavad. Kuna lisaks ka heledus ja liigne valgus on väsitav, siis kaaluge näiteks mõnda tumedamat tooni nagu hall, tumesinine, pehme sinine või lilla, mis neelavad rohkem valgust selle peegeldamise asemel. No ja on ju ka teada, et näiteks punane värv tekitab tugevaid emotsioone, samal ajal kui sinised ja rohelised toonid on rahulikumad.

Ma ei taha sellega öelda, et kõik ASD laste toad peakski olema ühtmoodi hallides-rohekates-sinakates toonides. Ei, seda kindlasti mitte. Iga inimene tajub ju värve erinevalt ning igal inimesel on ju mingi oma kindel värvieelistus.

Kui su laps väldib näiteks teatud ruumi kodus või koolis, siis nii kummaline, kui see esmapilgul tundub - süüdlane võibki olla lihtalt vale värv 😊 Laps võib neid alasid vältida, sest need on liiga intensiivselt ja värviliselt kujundatud ja laps ei tunneb ennast sellises ruumis viibides pidevalt ülekoormusest väsinud või ärritunud olekus.

Seega on väga oluline oma ASD last tundma õppida ning mõista milline on värvide mõju su lapsele, millised on ta eelistused, mis värv teda ärritab... jne....et läbi selle siis pakkuda oma lapsele lahendusi mugava, värvika ning harmoonilise keskkonna loomiseks.

Praegu seda lugu kirjutades, meenutasin oma laste värvivalikuid. Minu lastel pole kummalgi olnud klassikalist heledates pastellsetes toonides beebiroosat-helesinist tuba. Selle koha pealt olen emana alati kuulanud toa sisustamisel ka laste enda soove, olgu need siis nii kummalised, kui on, lapse tuba – lapse soovid. Näiteks valget värvi vihkavad nad mõlemad. Tütar ütles, et see on siis nagu haigla või polikliinik, mitte kodu, poeg leidis lihtsalt et valge värv on imelik... nagu polekski mingit värvi ja talle valge lihtsalt ei meeldi. Minu poisile on näiteks lisaks roosale väga vastukarva ka pruun. Ja lisaks ka kollane. Ning kõige jubedam kooslus talle on pruun ja kollane koos. Tütar vihkab rohelist, eriti seda õuna-laimi rohelist, mis mingi aeg tagasi väga moes oli.

Kui hakkasin mõned aastad tagasi poja tuba kujundama, siis küsisin poisi eelistust, mis värvi ta seinad sooviks. Olin tol korral üsna üllatunud, kui ta soovis tumesiniseid seinu, jah seda kõige sügavamat ja kõige tumedamat tumesinist. Ma küll alguses püüdsin suunata, et äkki siiski veidi heledam toon, et tuba tundub muidu nii pisike koobas jne... aga poiss jäi endale kindlaks ja vastas, temale ei tundu tuba väiksem, ja et teda see ei sega, ja et talle see meeldib. Jah, tal oli õigus - see ongi tegelikult väga mõnus ja hubane tuba. Samuti ei üllatanud mind ka see, et just hiljuti, kui sisustasime suvekodus tema tuba ja mul oli taaskord küsimus, mis värvi seinu ta seal eelistab, siis seekord valis ta grafiithalli seina. Ja tulemus on jälle väga hea.

Kui meenutan oma tütart noorena, siis tema nõudis süsimusta seina, ja selle ta ka sai. Kuigi maaler püüdis talle auku pähe rääkida, et äkki valiks mõne veidi heledama, siis tütar jäi endale kindlaks, et tema soov on must sein. Seega jah, mõlemad mu lapsed on valinud tumedad toonid ja praegu meenus, et mõlemad on eelistanud ka tähistaevast või kosmost või midagi sellist teemat oma toas...

Ma ei hakka siin pikemalt laiemalt toa sisustamise teema kirjutama, sest ma juba ühes eelmises loos jagasin mõtteid, milline võiks olla ühe väikese autisti tuba.

 

Kokkuvõtteks -

kui võimalik, siis looge oma lapsele mugav ruum ning arvestage selle kujundamisel ka tema enda eelistusi ning soove.

Selles toas hakkab ju elama tema, mitte teie ja ideaalis peaks lapse tuba olema koht, kus laps suudab end alati rahulikult ja mugavalt tunda :)

 

Tänan, et lugesite

Aspiechat Eesti

 

tagasi avalehele